آموزش اصول طراحی صفحات وب

امروزه اینترنت نه فقط به عنوان یک تفریح و سرگرمی برای جوانان ، بلکه به عنوان بخش مهمی از متن زندگی همه انسان ها محسوب می گردد. دولت الکترونیکی ، بانکداری الکترونیکی ، دانشگاه ه اینترنتی ، فروشگاه اینترنتی ، کتاب الکترونیکی ، نامه الکترونیکی و … از مزایا و کاربرد های اینترنت در عصر حاضر برای عموم مردم میباشد . پرداخت قبوض ،ثبت نام کنکور ، انتخاب واحد اینترنتی ، خرید و فروش بلیط ، تلفن اینترنتی و هزاران مورد دیگر همگی جزء کارهای روزانه و صحبت درباره آنها جزء محاورات روزانه هر فرد است .

آشنایی کلی با صفحات وب

مهمترین کاربرد اینترنت ، استفاده از سرویس web آن می باشد، به این معنا که کاربران با یک نرم افزار مرورگر اینترنتی و یا تایپ یک آدرس از سایت مورد نظر ،صفحات وب موجود در آن سایت را مشاهده می نمایند .صفحات وب موجود در وب سایت ها با استفاده از زان های برنامه نویسی مختلفی میتواند تولید و یا طراحی شود. زبان برنامه نویسی html از شروع مبحث اینترنت تاکنون ، به عنوان اصلی ترین و مهم ترین زبان پایه جهت طراحی هر نوع صفحه وب برای یک وب سایت یا وبلاگ محسوب می شود .html را می توان اساس سنگ بنای وب دانست. اولین نسخه این زبان برنامه نویسی در خلال دهه 90 توسط tim berners lee  طراحی و ارائه شد و در سال 2000 آخرین نسخه این زبان با نسخه شماره 4 ارائه شد و بعد از آن این زبان بنام htmlx  با ورژن های از شماره یک به بعد ارائه شده و همچنان در حال تکامل می باشد . عبارت HTML از ابتدای کلمات Hyprt Text Markup Language  به معنای زبان علامت گزاری یا نشانه گذاری ابر متن گرفته شده است.

صفحات وب براساس اینکه شکل ظاهری ثابتی ندارند یا در شرایط مختلف تغییر میکنند به دو گروه عمده تقسیم میشوند:

 • صفحات وب ایستا(static web page)
 • صفحات وب پویا (dynamic web page)

وب سایت static چیست؟

وب سایت static  حاوی صفحات وب با محتوایی ثابت هستند و هر صفحه با httml  کد گذاری شده است وبرای هر بازدید کننده یک اطلاعات مشابه را نمایش می دهد . وب سایت های static از اساسی ترین وب سایت ها هستند که ایجاد آن از دیگر وب سایت ها آسان تر است . سایت static می تواند به سادگی با چند صفحات HTML و انتشار آنها به یک وب سرور ایجاد شود. از آنجا که صفحات وب static دارای کد ثابت هستند، محتوای هر صفحه تغییر نمی کند مگر آنکه به صورت دستی از طریق وب مستر به روز شود .این وب سایت ، حاوی بسیاری از صفحات هستند و برای سایت های کوچکتر کاربرد دارد .

وب سایت dynamic چیست ؟

وب سایت dynamic شامل صفحات زیادی هستند که در زمان واقعی ایجاد می شوند  که این صفحات کد نویسی هایی مانند PHP یا ASP می باشد . اکثر وب سایت های بزرگ ، dynamic هستند چرا که نگه داری انها بسیار آسان تر از static است .  این به این دلیل است که صفحات static  هر یک حاوی مطالب منحصر به فرد هستند، به این معنی که آنها برای تغییر ، باید به صورت دستی باز، ویرایش و منتشر شوند . این تغییر محتوای صفحه dynamic   ، مدیر وب ممکن است تنها نیاز به روز رسانی یک پایگاه داده داشته باشد و  برای سایت های بزرگ که حاوی صدها یا هزاران صفحه است مفید است. وب سایت های dynamic  به اطلاعات از یک پایگاه داده دسترسی دارند و ، وب سایت های مبتنی بر پایگاه داده نیز نامیده می شوند.

از دیدگاهی دیگر میتوان صفحات وب را بر اساس اینکه توسط نرم افزار های سمت server ترجمه میشوند یا توسط نرم افزارهای سمت clinet ، یه دو گروه بزرگ و عمده تقسیم بندی نمود :

 • صفحات وب سمت کاربر (clinet slide web page)
 • صفحات وب سمت سرور(server slide web page)

مشخصات کلی زبان HTML

 • یک صفحه وب یا همان فایل HTML ، فایلی است از نوع متنی و بسیار ساده که از ترکیب تعدادی دستور به نام markup تشکیل شده است و برای ایجاد و ویرایش چنین فایلهایی از هر نوع نرم افزار ویراستار یا ویرایشگر می توان استفاده نمود.
 • یک فایل تولید شده با زبان html ، الزاما باید دارای پسوند HTM و یا HTML باشد ،ولی درصورت استفاده از زبان های دیگر (خصوصا زبان های سمت سرور) بر اساس زبان استفاده شده، پسوند فایل نیز تغییر می کند. مثلا اگریک فایل HTML به همراه دستورات زبان ASP ذخیره شود.
 • زبان HTML یک زبان سطح بالا می باشد . این به معناست که دستورات این زبان به زبان انسان بسیار نزدیک و از زبان ماشین (صفر و یک) فاصله زیادی دارد ویادگیری آن بسیار آسان است.

آشنایی با ساختار و قالب کلی یک صفحه وب در زبان HTML

ساختار کلی یک صفحه وب در زبان html به همراه یک مثال ساده از این زبان که میتوانیم آن را در ویرایشگری ساده نظیر Notepad تایپ کنیم به شکل زیر است :

سپس کدها را ذخیره میکنیم و در مرورگر خروجی را مشاهده میکنیم .

نکات کاربردی مهم در زبان html

 • تمامی دستورات ما بین تگ <html>و</html> قرار میگیرند.
 • هر فایل html از دو بخش به نام های head و body تشکیل شده است.
 • کاربرد بخش head معرفی تگ های مربوط به عنوان صفحه ،تگ meta و معرفی توابع و چند تگ پایه جهت تنظیمات کلی صفحه وب می باشد.
 • کاربرد بخش body، معرفی تگ های اصلی در بدنه صفحه وب می باشد.
 • اگر درون هر کدام از بخش های head و body تگی نداشته باشیم، نوشتن این تگ ها ضروری نمی باشد.
 • تگ title به عنوان یکی از تگ های مورد استفاده در بخش head جهت تعیین عنوان صفحه وب، به شکل زیر استفاده می شود.عبارت وابین این دو علامت، در بالای صفحه در قسمت نوار عنوان یا همان title bar ، نمایش داده میشود.
 • وظیفه تگ <b>…..</b> نمایش یک متن به صورت ذخیم (bold)است.
 • وظیفه تگ <i>….. </i> نمایش دادن متن به صورت مورب (italic) است.
 • وظیفه تگ <u>….. </u> نمایش متن به صورت زیر خط دار (underline) است.
 • وظیفه تگ <BR> رفتن به ابتدای خط بعدی است.
 • تگ های زبان html به دو گروه پایان دار و بدون پایان تقسیم بندی می شود.
 • تگی مثل body  که می بایست در انتهای برنامه بسته شود ، یک تگ پایان دار است و تگی مثل br  که به صورت تنها استفاده میشود، یک تگ بدون پایان است.
 • اگذ عبارت دلخواهی بدون هیچ تگی در بخش body نوشته شود، در هنگام اجرا، عینا همان متن با فونتف رنگ و مشخصات پیش فرض مرورگر نمایش داده می شود.
 • ساده ترین فایل وب هیچ تگی ندارد. اگر متن ساده ایی در یک فایل متنی در NOTEPAD  نوشته شود و بدون هیچ تگی ذخیره شود ، همان مطلب نوشته شده در حین اجرا نمایش داده خواهد شد.